журнал "Воєнна історія" #4(46) за 2009 рік
СЛОВО ДО ЧИТАЧА
Шановний читачу!
Цього року Україна відзначає 370-річчя з дня народження, 300-річчя збройно-політичного виступу і 300-річчя від дня смерті гетьмана Івана Мазепи – людини, яка впродовж 21 року була на чолі української козацької держави-Гетьманщини, зайняла визначне місце політичного, державного і військового діяча, мецената, будівничого храмів і закладів освіти, захисника національної духовності і культури.
Ім’я і чин Івана Мазепи мало доленосний вплив на історію України. Він зібрав українську еліту з високим рівнем політичної і правової культури, яка могла створити державу. Він вірно оцінив загрози українській державності і здійснив політичну акцію, спрямовану на звільнення від московського поневолення. Його виступ був кроком до створення власної держави. Його чин гідний вшанування, бо спричинив появу ідеології «мазепинства», без якої не було б спроб здобути українську незалежність 1917–1920 років, а також 1991 року.
Намагання всіх попередніх режимів вирвати ім’я Івана Мазепи з історичної пам’яті, піддати церковному прокляттю, знищити всі зображення і портрети, нищити фізично всіх його прибічників і послідовників потерпіло фіаско.
Пам’ять народу поволі повертає його ім’я на належне місце. Проте надто мало дослідженого, а ще більше недослідженого. Тому відзначення цих історичних дат зобов’язує нас до переосмислення всього, що накопичено, стереотипів і міфів, які, переходячи вже у четверте століття, і далі подаються у викривленому, а то і відверто брехливому вимірі.
Цей випуск нашого журналу – внесок у справу відновлення історичної справедливості, руйнування облудних міфів, вшанування одного з найвизначніших синів України та відродження правди про гетьмана Мазепу, якої все ще бракує в сучасній незалежній Україні.
Будьте з нами! Читаймо! Думаймо! Дошукуймося правди!
Головний редактор
Сергій ЛИТВИН
До змісту журналу "Воєнна історія" #4 за 2009 рік