Всеукраїнська громадська організація 
"Український інститут воєнної історії"
 
Науково-популярний журнал
Головна сторінка
Редакція
Контакт
Гостьова книга
 
Стежки

газета Флот України

Журнал Морська Держава

видання Історичного клубу Холодний Яр

газета Кримська Світлиця

Бібліотека порталу "Українське життя в Севастополі"

Наш банер

Адміністратор сайту
Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ

 

Журнал "Воєнна історія" #4 (40) за 2008 рік

СЛОВО ДО ЧИТАЧА

Шановний читачу!

Що може почерпнути людина третього тисячоліття з глибини подій 240-річної давнини? Насамперед – знання. Адже той, хто знає відреставроване наукою минуле, легше орієнтується в сучасному і прагматичніше моделює майбутнє.
Запропонований номер нашого журналу – це і є часткова реставрація подій, які дотепер у свідомості суспільства мають суперечливий відтінок. Адже йдеться про гайдамацький рух ХVІІІ століття і, зокрема, про повстання Коліївщини 1768-1769 років, яке після національно-визвольної війни українського народу під проводом Богдана Хмельницького стало найяскравішим і найорганізованішим спалахом народного гніву і засвідчило відродження козацьких традицій боротьби проти іноземних загарбників.
Журнал звертається до гайдамацького минулого України ще й тому, що воно залишається малодослідженим. Польська, російська та радянська історіографії трактували цей повстанський рух як звичайне гультяйство, розбійництво та грабіжництво, а окремі об’єктивні дослідження з цієї тривалий час «табуйованої» проблеми стали бібліографічною рідкістю.
Різноманітні за жанром та стилем матеріали сучасних дослідників, запропоновані в цьому номері журналу, створюють майже повну панораму Гайдамаччини-Коліївщини, переконливо показують, що це була збройна боротьба українського народу за своє визволення, яка мала політичне та національне підгрунтя і була викликана усвідомленням глибокої соціальної несправедливості, диким розгулом шляхти та російською експансією українських земель.
Кульмінаційні події Коліївщини відбувалися в Умані, що стала столицею повстання. Саме тому це місто – символ гайдамацького руху – в журналі посідає особливе місце.
Сподіваємося, що запропоновані матеріали проллють світло на «запилюжені» часом історичні події, а також дадуть певний ключ для розуміння причин виникнення та значення гайдамацького руху в історичній долі українського народу.
Доречним і актуальним напередодні навчального року, на нашу думку, стане істо-
ричний погляд на проблеми освіти, що представлений низкою статей в рубриці «Військова освіта». Пропонуємо також наші інші традиційні рубрики.

Звертаємо увагу читачів на те, що наш журнал, набувши стабільності та регулярності виходу, з цього номера знову розповсюджується за передплатою. Передплатний індекс у всеукраїнському каталозі передплатних видань – 99962.

Передплачуйте, отримуйте, читайте!

Головний редактор
Сергій ЛИТВИН

До змісту журналу "Воєнна історія" #4 за 2008 рік