Указ Президента УкраЇни
“Про відзначення 60-річчя Перемоги та пам’ятних подій 1941-1945 років”
З метою вшанування подвигу народу в боротьбі за свободу і незалежність Батьківщини та на виконання Закону України "Про увічнення Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років" ( 1684-14 ) п о с т а н о в л я ю:
1. Утворити Організаційний комітет з підготовки і відзначення 60-річчя Перемоги та пам'ятних подій Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років (далі - Організаційний комітет).
2. Призначити ТИМОШЕНКО Юлію Володимирівну - Прем'єр-міністра України - головою Організаційного комітету з підготовки і відзначення 60-річчя Перемоги та пам'ятних подій Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років.
Затвердити персональний склад Організаційного комітету (додається).
Дозволити голові Організаційного комітету в разі потреби вносити зміни до його персонального складу. ( Стаття 2 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента N 289/2005 ( 289/2005 ) від 21.02.2005 )
3. Організаційному комітету забезпечити розроблення і затвердження у двомісячний строк плану заходів щодо відзначення 60-річчя Перемоги та пам'ятних подій Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років, спрямувавши підготовку та проведення ювілейних заходів на консолідацію суспільства, утвердження героїчних традицій старших поколінь, посилення державної турботи про ветеранів війни і вдів загиблих воїнів.
4. Кабінету Міністрів України передбачати під час формування Державного бюджету України кошти на фінансування зазначеного плану заходів.
5. Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям утворити організаційні комітети та затвердити плани регіональних заходів, пов'язаних із 60-річчям Перемоги та пам'ятних подій Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років.
6. Державному комітету телебачення і радіомовлення України забезпечити широке висвітлення заходів щодо відзначення 60-річчя Перемоги та пам'ятних подій Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років.
7. Організаційному комітету, відповідним комітетам в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі переглянути плани заходів із відзначення 60-річчя Перемоги та пам'ятних подій Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років, спрямувавши їх на посилення соціального захисту ветеранів війни та поліпшення їх добробуту. Забезпечити з метою досягнення взаєморозуміння і примирення між учасниками війни підготовку тематичних циклів теле- та радіопередач, публікацію матеріалів у пресі.
Організаційному комітету, відповідному комітету у місті Києві забезпечити організацію і проведення загальнодержавних святкових заходів у столиці України - місті-герої Києві.
(Указ доповнено статтею 7 згідно з Указом Президента № 289/2005 від 21.02.2005).
Президент України Л.КУЧМА
м. Київ, 26 березня 2003 року
N 276/2003
Крок до примирення
23 квітня 2005 року в м.Києві за ініціативи Спілки офіцерів України відбувся Круглий стіл на тему: "Примирення українських вояків - ветеранів Другої світової війни, які воювали в арміях різних держав - ключ до консолідації суспільства".
В ньому взяли участь представники ветеранських організацій, політичних партій, державних, наукових установ та засобів масової інформації.
З науковими доповідями виступили голова оргкомітету Круглого столу доктор історичних наук, професор Сергій Литвин, голова Всеукраїнського об'єднання ветеранів, народний депутат України Ігор Юхновський, голова Комітету Верховної Ради з питань людини, нацменшин і національностей, народний депутат України Генадій Удовенко, представник Ради організацій ветеранів України Борислав Яцко, заступник Всеукраїнського братства ОУН і УПА ім. Генерал-хорунжого Романа Шухевича Орест Васкул, заступник голови Братства ветеранів 1-ї Української дивізії Української Національної Армії Володимир Малкош, начальник Наукового центру Національної академії МВС України, доктор історичних наук, професор Анатолій Чайковський, керівник Наукового відділу Всеукраїнського братства ОУН і УПА генерал-хорунжий Василь Кук та інші.
Всі виступи були пронизані ідеєю необхідності взаємопрощення та примирення серед ветеранів. Зокрема, учасник війни, кавалер орденів Слави та Великої Вітчизняної війни Володимир Лавренов поділився досвідом об'єднання ветеранських організацій Рівненщини в єдину організацію. На рівні обласної ради вони тепер урівнені як в статусі, так і в соціальних пільгах.
Учасники Круглого столу звернулися до Президента України із пропозицією видати Указ про визнання всіх борців українського національно-визвольного руху 20-50-х років ХХ століття учасниками боротьби за державну незалежність України та доручити Уряду України підготувати і подати на розгляд Верховної Ради України проект відповідного Закону з передбаченням належних соціальних гарантій.
Високоповажний пане Президенте!
Обмінявшись думками щодо пошуку спільного підгрунтя для об'єднання ветеранів, які воювали в арміях різних країн, задля подальшої консолідації суспільства та виховання молоді в дусі патріотизму, ми дійшли висновку, що ця проблема набула ще більшої актуальності зараз, коли йде активний процес формування української політичної нації, логічне завершення якого неможливе без встановлення громадянського миру в українському суспільстві.
Особливо відзначалось, що в країнах євроатлантичної спільноти, інтеграцію до якої Україна проголосила своїм зовнішньополітичнгим курсом, аналогічні проблеми вже вирішені шляхом надання рівних громадянських і соціальних прав ветеранам Другої світової війни. Врешті-решт, спільне майбутнє будують не лише громадяни однієї нації, котрі були по різні боки барикад, але й цілі держави.
Ми, учасники Круглого столу, щиро вітаємо Вашу, пане Президенте, ініціативу щодо "історичного примирення" воїнів Радянської армії і бійців ОУН і УПА та облаштування спільних святкових заходів 9 травня цього року в Україні та, зокрема, у місті Києві за Вашої особистої участі. Такі реальні кроки у напрямку консолідації українського народу послаблять суспільно-політичну напругу, усунуть розбіжності між регіонами та запровадять толерантне ставлення до різних точок зору в українській спільноті.
Водночас ми звертаємося до Верховної Ради України із закликом повернутися до розгляду питання про законодавче визнання вояків УПА та інших збройних формувань періоду Другої світової війни учасниками визвольних змагань за незалежність України. Такі ж висновки, зроблені на підставі тривалих, всебічних і об'єктивних наукових досліджень, нещодавно оприлюднила урядова комісія з вивчення діяльності ОУН і УПА.
Ми також закликаємо всіх ветеранів війни, під час якої нерідко брат ішов на брата, до взаємного прощення та людського порозуміння. Засвідчуємо, що ідея примирення підтримується більшістю самих ветеранів.
Висловлюємо впевненість, що український народ, віддаючи шану пам'яті загиблим, пишаючись власною історією, зможе без зайвих емоцій подолати існуючі непорозуміння, дійти згоди, щоб на толерантних і доброзичливих засадах будувати майбутню спільноту, позбавлену неприязні і образ.
Просимо Вас, пане Президенте, бути наполегливим у вирішенні цих доленосних для нашої держави і українського народу проблем, видати Указ про визнання всіх борців українського національно-визвольного руху у 20-50-х роках ХХ століття учасниками боротьби за державну незалежність України і доручитиКабінету Міністрів підготувати і подати на розгляд Верховної Ради України проект відповідного закону з передбаченням належних соціальних гарантій.
За дорученням учасників Круглого столу звернення підписали:
С.Литвин, В.Білоус, І.Юхновський, Г.Удовенко, В.Малкош, О.Васкул, Є.Пронюк, В.Кук, П.Мовчан, М.Плав'юк, І.Варденець, В.Палій.