Всеукраїнська громадська організація 
"Український інститут воєнної історії"
 
Науково-популярний журнал
Головна сторінка
Редакція
Контакт
Гостьова книга
 
Стежки

газета Флот України

Журнал Морська Держава

видання Історичного клубу Холодний Яр

газета Кримська Світлиця

Бібліотека порталу "Українське життя в Севастополі"

Наш банер

Адміністратор сайту
Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ

 

"Воєнна історія" #1_3 за 2004 рік

ОФІЦІЙНА ІНФОРМАЦІЯ

125 років з дня народження Симона Васильовича Петлюри

22 травня 2004 року виповнилося 125 років з дня народження Голови Директорії Української Народної Республіки та Головного Отамана військ УНР Симона Васильовича Петлюри.
З ініціативи української громадськості був створений Всеукраїнський комітет з відзначення 125-ї річниці від дня народження Симона Петлюри.
Наукова громадськість звернулася до Президента України щодо відзначення 125-річчя Симона Петлюри на державному рівні.
Народні депутати М. Жулинський, І. Курас, К. Ситник та ін. внесли проект Постанови Верховної Ради України "Про відзначення 125-річчя від дня народження видатного державного і громадсько-політичного діяча Симона Петлюри".
Проте всі ці пропозиції громадськості та народних депутатів були проігноровані нинішньою владою і ювілейна дата визначної історичної постаті України Симона Петлюри знову відзначалася тільки на ентузіазмі громадських організацій.
"Воєнна історія" оприлюднює документи, що залишилися нереалізованими і які будуть "свідками" боротьби свідомого українства за непроминущні національні цінності - з одного боку, та неукраїнськості державної влади - з іншого.


Пропозиції
до проекту основних заходів Всеукраїнського комітету но відзначенню
125-річчя від дня народження Симона Петлюри

Пропонується здійснити такі заходи:

1. До Верховної ради України:
Вирішити питання розробки та внесення проекту постанови ВР в справі відзначень 125-ї річниці від дня народження С. Петлюри.

2. До Адміністрації Президента та Уряду України:
Вирішити наступні питання відзначень:
- Створити Організаційний комітет по відзначенню 125-річчя від дня народження Голови Директорії УНР, Головного Отамана військ УHP Симона Петлюри на державному рівні.
- Доручити обласним державним адміністраціям забезпечити відповідні відзначення на місцевому рівні. Особливу увагу приділити відзначенням в містах Києві, Полтаві (місце народ-ження С. Петлюри), Вінниці та Кам'янець-Подільському (де розміщувався Уряд УНР на чолі з Симоном Петлюрою).
- Доручити Національній телерадіокомпанії забезпечити виготовлення програм для висвітлення життя та діяльності Симона Петлюри.
- Випустити ювілейну пам'ятну медаль, ювілейну монету, пам'ятний конверт та марку з нагоди 125-річчя Симона Петлюри.
- Доручити Міністерству культури і мистецтв України, Держкомархівів України: 1) забезпе-чити підготовку і проведення виставок музейних та архівних експозицій, книжкових виставок до 125-річчя С. Петлюри в музейних, бібліотечних та архівних закладах України; 2) упорядку-вати пам'ятні місця, пов'язані з життям та діяльністю С. Петлюри; 3) підтримати організацію і проведення виставки в Національному музеї історії України.
- Міністерству закордонних справ України: організувати відзначення пам'яті С. Петлюри в Польщі та Франції, вжити заходів для упорядкування могили С. Петлюри в Парижі.
- Провести урочисте засідання під егідою державного Оргкомітету в Національному оперному театрі України.

3. До Київської міської державної адміністрації:
- Вирішити питання щодо підтримки ініціатив громадськості щодо визначення місця для спорудження пам'ятника Симонові Петлюрі в центральній частині столиці України Києві. Під час відзначень 125-річчя від дня народження С. Петлюри в травні 2004 року провести урочисте закладення каменю на місці майбутнього пам'ятника.
- Встановити меморіальну дошку на кол. Будинку колегії Ґалаґана, де в 1917 р. розташовува-лося секретарство військових справ Генерального секретаріату Центральної ради, яке очолював С. Петлюра, після створення УНР реорганізоване в перше українське міністерство військових справ.
- Підтримати підготовку і проведення виставки в Музеї гетьманства України.

4. До Вінницької, Полтавської, Хмельницької облдержадміністрацій:
- звернутися з пропозицією щодо встановлення меморіальних дощок на честь Симона Петлюри на батьківщині Симона Петлюри та в місцях перебування уряду УНР.

5. Спільно з Національною академією наук України:
- підготувати і провести наукову конференції в м. Києві, присвячену внеску Симона Петлюри в становлення української державності. Передбачити підготовку та видання наукових праць, збірників документів.

6. Провести урочисту академію з нагоди 125-річчя С. Петлюри в м. Києві в колишньому будинку Центральної ради України (7.05.04).

7. Організувати публікації в провідних газетах та журналах України.

8. Організувати виступи по радіо та телебаченню.

9. Звернутися до Голови Національної телерадіокомпанії України щодо підготовки теле-передач та документальних фільмів про Симона Петлюру.


Звернення
представників наукової громадськості до Президента України
щодо відзначення 125-річчя Симона Петлюри

Шановний пане Президенте України!

22 травня 2004 року виповнюється 125 років від дня народження визначного українського державного, політичного і військового діяча Симона Васильовича Петлюри - Голови Директорії Української Народної Республіки та Головного отамана військ УНР.
Симон Петлюра був ключовою постаттю національно-визвольної боротьби 1917-1921 pp., самовідданим творцем і оборонцем української державності. Він послідовно обстоював політичну концепцію самостійної, соборної, демократичної, правової держави з європейським вектором розвитку. Залишаючись ідейним лідером української еміграції та Державного центру УНР в екзилі аж до часу його підступного вбивства 25 травня 1926 року, Петлюра зберіг вірність ідеї легітимності влади УНР, правонаступницею якої є сучасна українська держава.
Його ім'я для багатьох поколінь національно свідомого українства було символом і взірцем жертовного служіння українському народові. Водночас постать Петлюри залишається контраверсійною і досі ще піддається перекрученням і фальсифікаціям, не отримала належного шанування в Україні.
Українське суспільство має знати історичну правду про свого великого попередника і тому відзначення нинішнього ювілею буде сприяти подоланню застарілих наукових та ідеологічних стереотипів щодо постаті Симона Петлюри, об'єктивному визначенню його місця і ролі в новітній історії України, стане кроком до відновлення історичної справедливості.
Ми пропонуємо належним чином організувати і відзначити на державному рівні 125-річчя від дня народження Симона Петлюри.

Звернення підписали:
академіки Національної академії наук України - І. Дзюба, Я. Ісаєвич, М. Жулинський, І. Курас, К. Ситник, В. Смолій, П. Толочко, Я. Яцків;
члени кореспонденти Національної академії наук України - О. Моця, С. Павлюк, О. Реєнт, П. Сохань;
доктори наук, професори - А. Буравченков, Л. Войтович, С. Гелей, В. Голуб, Я. Дашкевич, М. Карпенко, С. Кульчицький, B. Коцур, М. Литвин, С. Литвин, С. Макарчук, Ю. Мисик, C. Плисюк, В. Сергійчук, Ф. Турченко, Є. Черненко, Ю. Шаповал та інші.
Всього 68 осіб.

Проект

Вноситься народними депутатами України М. Жулинським, І. Курасом, К. Ситником та іншими

ПОСТАНОВА
Верховної Ради України

Про відзначення 125-річчя від дня народження видатного державного
та громадсько-політичного діяча Симона Петлюри

22 травня 2004 року виповнюється 125 років з дня народження Симона Васильовича Петлюри - видатного українського державного, політичного і військового діяча, Голови Директорії Української Народної Республіки та Головного отамана військ УНР.
Враховуючи визначний внесок Симона Петлюри у національно-визвольну боротьбу 1917-1921 pp. і захист України як демократичної, соборної та правової держави з європейським вектором розвитку, а також підтримуючи ініціативу громадськості щодо відзначення на державному рівні 125-річчя від дня його народження, Верховна Рада України постановляє:
1. Рекомендувати Кабінетові Міністрів України у двотижневий термін утворити Організа-ційний комітет з підготовки та проведення заходів, присвячених вшануванню пам'яті Симона Петлюри, затвердити план зазначених заходів та забезпечити їх фінансування в установленому порядку, передбачивши зокрема:
проведення в місті Києві у приміщенні Національної опери урочистих зборів представників державних та громадських організацій, Верховної Ради України, Адміністрації Президента України, Кабінету Міністрів України, гостей столиці України;
випуск ювілейної пам'ятної медалі, ювілейної монети, поштової марки та конверта із зображенням Симона Петлюри;
видання наукової літератури, присвяченої участі Симона Петлюри у національно-визвольному русі початку 20-го століття та його ролі в новітній історії України;
здійснення заходів зі збереження та реставрації об'єктів, пов'язаних з ім'ям Симона Петлюри, проведення упорядження вулиць, яким присвоєно його ім'я;
проведення у навчальних закладах заходів, присвячених пам'яті Симона Петлюри.
2. Рекомендувати Державному комітету телебачення і радіомовлення України забезпечити висвітлення у засобах масової інформації заходів, присвячених вшануванню пам'яті Симона Васильовича Петлюри.
3. Запропонувати Київській міській раді розглянути в установленому порядку питання про присвоєння одній з вулиць міста Києва імені Симона Петлюри.

Голова Верховної Ради України
ЛИТВИН В.М.

До змісту "Воєнна історія" #1_3 за 2004 рік